Emlak Piyasası Neden Durgun? Ne Zaman İşler Açılır?

Emlak Piyasası Neden Durgun? Ne Zaman İşler Açılır?

Günümüzde emlak sektörü hem ilerleyen hem de zaman zaman durgun bir hal alan yapısı ile kafaları karıştırmaya devam ediyor. Emlak piyasasında iş bulmak ve kazanç elde etmek isteyenlerin karşısına çıkan bu sorunun cevabı ise öyle sanıldığı kadar kolay bir şekilde açıklanamıyor. Çünkü emlak piyasası, esnaf piyasası gibi sürekli inişli- çıkışlı bir yol izliyor. Bazen çok fazla kazancın olduğu emlak piyasası neden durgun, nasıl daha kazançlı bir yol izlenebilir sorularının cevapları da bu işin uzmanlarında saklı tutuluyor.

GÜNCELLEME: Arkadaşlar bu sektörün uzun süreler durgun olması sizi küstürmesin. En ölmeyecek sektör emlak sektörüdür. Belki fiyatlar topyekün düşer ama taşınmaz ticareti bir şekilde varlığını sürdürmeye devam eder.

Emlak Piyasasının Durgunluğunun Nedenleri

Emlak piyasası üzerinde çok fazla alım satım yapılabiliyor. Ancak zaman geliyor ki bu piyasa üzerinde işler kesat denilen durumla da karşılaşılabiliyor. Bu durumun başlıca nedeni ise para piyasalarından kaynaklanıyor. Para piyasalarında sürekli değişen faiz oranlarının yanı sıra dolar, Euro gibi değerlerde yaşanan artışlar emlak sektöründe alım gücünü azalttığı gibi kişilerin yastık altında para bekletmesine neden oluyor. Böyle bir durumda ise emlak piyasası en durgun zamanlarını yaşıyor.

Faiz Artışları Emlak Piyasasını Olumsuz Etkiliyor!

Emlak sektörü içerisinde yapılan bütün alım satımlar farklı para birimleri üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Her ne kadar Türk lirası üzerinden alım satımlar yapılıyor olsa da malzemelerin alım satım fiyatları farklı para birimleri üzerinden gerçekleştirildiği için emlak sektöründe satışa sunulan her emlak daha yüksek meblağlara alıcı buluyor. Günümüzde ise en zengin alıcı dahi daha uygun fiyatlı olanı seçtiğinden dolayı faizler yükseldikçe yükselen emlak fiyatları da bu piyasayı durgun hale getiriyor.

Kredi Faizleri Emlak Piyasasını Yerinden Oynatabiliyor!

Ev ya da dükkan gibi farklı emlak türlerini almak isteyen çoğu kişi bankalar tarafından sunulan kredilerden yararlanıyor. Ancak kredi çekerken daha sonra ödemelere yansıtılacak olan faiz kısımları kimileri için bütçeyi aşarken kimileri içinse gereksiz harcama olarak görülüyor. Faiz oranı arttıkça daha az ödemek isteyen kişiler bankaların en az faiz sunduğu zamanları bekliyorlar. Ekonomik gelişmeler ile doğrudan doğruya ilişkili olan emlak piyasasının bel kemiği haline gelen faizler pek çok ailenin kredi çekerek emlak almasının önüne geçiyor.

Artan Komisyon Oranları Emlak Piyasasında Durgunluk Yaratıyor!

Emlak sektörü içerisinde hizmet veren yüzlerce emlak firması bulunduğu gibi bu firmaların ya da ufak çaplı işletmelerin zaman zaman talep ettikleri komisyon oranları da piyasayı olumsuz etkiliyor. Komisyon ödemek istemeyen ve sahibinden satışa sunulan emlakların azlığından yakınan pek çok kişi aradığını buluncaya kadar bu piyasaya dahil olmaktan vazgeçiyor. Emlak piyasası durgunluk nedenleri arasında ufak bir payı olsa da bu durumu atlamak doğru olmayabiliyor.

Emlak Piyasası Neden Durgun? Ne Zaman İşler Açılır? 1
emlak piyasası neden durgun
Emlak Piyasasında İşler Nasıl Açılır? Ne Zaman Daha Karlı Günler Başlar?

Emlak piyasasında işlerin açılması her zamanki gibi insanların alım güçlerinin artmasına bağlı olarak gelişen durumlardan biri oluyor. Bu nedenle de kişilerin kazanç güçlerinin arttığı günleri takip ederek böyle zamanlarda reklam kampanyalarının düzenlenmesi gerekiyor. Ayrıca faiz oranlarının düştüğü zamanlarda da kişiler hem düşen emlak fiyatlarından yararlanabilecekleri gibi hem de düşük faizli banka kredileri alarak emlak piyasasına dâhil olabileceklerdir.

Emlak piyasasının sürekli olarak güncel hale getirmek için emlak firmalarının düşük faizli ve istenilen özelliklere sahip olan emlaklar sunması da karlı günlerin başlangıcı olacaktır. Ayrıca her emlak firmasının mutlaka kriz günlerini atlatabilmek adına B ve ya C planı oluşturması da gerekir. Emlak piyasasının da para piyasaları gibi değişkenlik özelliği dikkate alındığında ne zamanki para piyasaları herkesin istediği ölçüde değer kazanırsa emlak piyasası da o ölçüde değer kazanabiliyor.

Düşük Ödemelerle Emlak Piyasasına İnsan Çekmek!

Emlak piyasasındaki durgunluk her zaman için farklı fikirlerin akla geldiği verimli zamanlardır aslında. Emlak piyasasında hizmet veren çoğu kişi sunacağı farklı kampanyalar ile bu dönemi durgun bir şekilde değil oldukça karlı bir şekilde geçirebilir. Bunun için farklı ödeme planları hazırlanması ve fiyatları diğer emlak türlerinden daha cazip görünen seçenekler sunulması yeterli olacaktır. Emlak piyasasındaki durgunluğu aşmanın en kolay yolu ise düşük ödeme imkanları sunarak gerçekten her bütçeye hitap eden emlaklar sunmak olacaktır.

Faiz Oranı Düşük Bankalar İle Anlaşma Yapmak!

Kredi çekerek ev ve ya araba sahibi olmak isteyen pek çok kişi az faizli ve ödemelerde sıkıntı yapmayacak olan bankaları arıyorlar. Sizde emlak piyasasında hizmet veren adreslerden biriyseniz düşük faizlerin sunulduğu ve ödeme imkanlarının insanları yormadığı bankalar arayabilirsiniz. Ayrıca bankalar ile yapacağınız anlaşmalar durumunda daha cazip seçenekler hazırlayabilirsiniz. Emlak piyasasını canlı tutacak olan bu önerilerin yanında reklam ve tanıtım faaliyetlerine de önem vermenizin faydası olacaktır.

Paylaş